Buty dla seniorów

„Co jest tanie, to jest drogie” – mawiał mój dziadek i miał w tym sporo racji. Wielu z nas ma takich znajomych, którzy już w okresie dzieciństwa powinni byli zwrócić większą uwagę na swoje stopy. Nie mam tutaj na myśli zakupu obuwia zdrowotnego. Wtedy wystarczyło kupić odpowiednie wkładki profilaktyczne do butów. Kiedy jesteśmy młodzi nie wierzymy ostrzeżeniom lekarzy, że obuwie złej jakości przyniesie negatywne skutki w przyszłości.


Niewygodne obuwie ma nie tylko negatywny wpływ na nasz komfort psychiczny podczas użytkowania.  Przede wszystkim przyczynia się do trwałych deformacji kostnych w przyszłości. W tym miejscu warto przytoczyć inne przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.  Niszczymy od wczesnej młodości swoje stopy ulegając modzie. Nie bierzemy pod uwagę tego, że z wiekiem schorzenia i dolegliwości będą się pogłębiać i ujawniać w postaci różnych deformacji.


Jak temu zaradzić kiedy nie jesteśmy w stanie nadrobić straconego czasu? Jakie będą najlepsze buty dla osób starszych, które zniwelują częściowo ich problemy zdrowotne wynikające ze źle dobieranego obuwia?


Idealnym rozwiązaniem dla osób starszych są buty na rzepy. Szybko i łatwo można je założyć i zdjąć. Są zazwyczaj tak zrobione, że po odpięciu rzepów posiadają szerokie wejście i można je ubrać bez schylania się z pomocą długiej łyżki do butów.  


W przypadku posiadania zwyrodnień kostnych w postaci tzw. haluksów (Hallux valgus) warto kupować obuwie ze streczem. W newralgicznych miejscach, czyli tam gdzie najczęściej dochodzi na stopie do zwyrodnień kostnych posiadają one wstawki ze specjalnego rozciągliwego materiału. Strecz (stretch) nie powoduje ucisku i otarć.  Jeśli nie stać nas na obuwie ze streczem, warto szukać butów szerokich. Wtedy ucisk na haluksy będzie mniejszy.


Jeśli dotknęła nas przypadłość związana z palcem szpotawym (Hallux varus) lub palcami młotkowatymi albo młoteczkowatymi, na stopach będą pojawiały się bolesne odciski. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest również zakup butów zdrowotnych ze streczem. Warto wtedy zwrócić uwagę na tzw. wysoki nosek, czyli odpowiednio wysoki przód buta, który zapewni swobodę palcom stopy.


Innymi częstymi problemami u seniorów są stopa płasko-koślawa oraz ostrogi piętowe. Nieleczone płaskostopie prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych torebek i wiązadeł stawowych. Zaburzony zostaje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i przewodzenie w nerwach. Dlatego tak istotną rzeczą jest stosowanie wkładek i osłon ortopedycznych. W przypadku płaskostopia najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie wkładek indywidualnych do butów. Jest to najdroższa opcja profilaktyki, ale daje najlepsze efekty, a o to nam przecież chodzi. Indywidualne wkładki wykonane na zamówienie dają właściwe podparcie w tych miejscach, których jest to konieczne. Wkładki produkowane seryjnie sprawdzają się u osób, które od najmłodszych lat dbają o swoje stopy i ich wady nie uległy pogłębieniu.

 

Z ostrogami piętowymi sprawa jest prostsza. Zwapnienia na rozcięgnie podeszwowym można usunąć w 100% za pomocą bezinwazyjnego zabiegu z użyciem tzw.  fali uderzeniowej. Jest to dość bolesny zabieg, ale skuteczny. Doraźnie przy początkowych stadiach ostrogi piętowej pomagają podpiętki silikonowe lub żelowe.

 

Należy mieć świadomość, że noszenie modnego i niewygodnego obuwia dłużej niż 2-3 h  dziennie ma dewastujacy wpływ na kondycję naszych stóp w przyszłości.

(Copyright by Sławomir Marek Plewa, podolog)

 
« powrót
Copyright © 2009-2020 obuwie-zdrowotne.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość zaprojektował i wykonał Rafał Zajdel.