Buty zdrowotne to obuwie proekologiczne

Moda na ekologię będzie trwała wiecznie. Ludzie chcą żyć zdrowo i pozostać jak najdłużej w dobrej kondycji. Systematycznie wzrasta więc liczba użytkowników bioobuwia.

Świadomi klienci wybierają buty zdrowotne. Znani producenci markowych butów tacy jak Scholl, Birkenstock, Berkemann czy Waldlaufer przykładają ogromną wagę do ochrony środowiska.

Czasem złośliwie zarzuca się im, że ich "buty farbują". Takie odbarwienia czasem się zdarzają, ale są wynikiem użycia bezpiecznych i neutralnych dla organizmu człowieka substancji roślinnych, używanych w procesie garbowania skór.

Farbowanie butów jest wynikiem reakcji jaka zachodzi pomiędzy roślinnym barwnikiem a potem stopy. Producenci, którzy wybierają metody bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia użytkowników, wyznaczają nowe kierunki, które dla wielu są jeszcze niezrozumiałe.

W produkcji tradycyjnego obuwia wielu producentów korzysta ze szkodliwych chemicznych substancji, które używane są głównie do garbowania skór i ich farbowania. Efekty są takie, że buty nie farbują ale "czuć od nich chemię". Zastosowane w nadmiarze barwników syntetycznych może wywoływać podrażnienia skóry i alergie.

Garbowanie z użyciem soli chromu sprawia, że skóra staje sie bardziej elastyczna, odznacza się większą odpornością na urazy mechaniczne, tracąc przy tym swoje naturalne właściwości przepuszczania powietrza i wilgoci. Za tą metodą przemawiają wyłącznie względy ekonomiczne. Ta metoda jest po prostu tańsza od ekologicznej opartej na naturalnie wystepujacych barwnikach organicznych.

Garbowanie z użyciem ekstraktów roślinnych jest metodą droższą i bardziej pracochłonną. Skóra po takim garbowaniu nie jest zbyt elastyczna, jest grubsza, ale za to lepiej "oddycha ", stwarzając lepszy mikroklimat wewnątrz buta. Tą metodą garbowanych jest ok. 1/3 ogólnej podaży skór.

 

(Wiecej informacji szukaj w ŚWIAT BUTÓW 07/2004)

 
« powrót
Copyright © 2009-2020 obuwie-zdrowotne.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość zaprojektował i wykonał Rafał Zajdel.