Jak definiujemy tęgość buta?
Bardzo często tęgość obuwia jest mylona z szerokością. Jeśli jednak zastanowimy się i wrócimy do tego jak została zdefiniowana tęgość i co ten pomiar tak naprawdę oznacza - nie będziemy popełniać tego podstawowego błędu.
Słownik języka polskiego PWN definiuje tęgość odnosząc ją do tuszy. Tęgi tzn. odznaczający się dużą tuszą, dużą siłą, to ktoś duży i mocny, korpulentny, otyły.
Wikipedia używa określeń tęgości w odniesieniu do grubości, jędrności, tężyzny, gęstości, siły. W przemyśle obuwniczym przy produkcji butów tęgość była potrzebna do oznaczenia grubości, bo przecież stopa nie jest tworem płaskim i nie wystarczy znać samą długość i szerokość, by zrobić buta.
Pomiary na stopie
Kiedyś szewc robiąc buta na zamówienie pobierał miarę. Interesowała go oprócz długości i szerokości stopy jej grubość czyli tęgość, wysokość. Pomiarów dokonywano w kilku miejscach stopy.
Tęgość oznaczająca obwód stopy była mierzona zazwyczaj w trzech miejscach:
1. na przodostopiu - wokół palców,
2. na śródstopiu - wokół podbicia,
3. w stawie skokowym - przez piętę wokół kostki.
Na tej podstawie wytwarzano drewniane kopyto, które było odwzorowaniem pomiarów stopy. Najbardziej zmieniającym się parametrem okazał się pomiar obwodu wokół śródstopia. Obecnie masowy przemysł obuwniczy korzysta z uśrednionych danych na temat stóp populacji ludzkiej. Tęgość buta określana dzisiaj przez producentów odnosi się do pomiaru wykonanego na śródstopiu (na środku stopy, na tzw. podbiciu). Stąd wzięło się określenie „stopa wysoka na podbiciu” – co oznacza nic innego jak to, że ma dużą tęgość, lub używając niepoprawnego języka powiemy ,że „jest gruba”. (Pasek buta na fotografi w tym artykule obrazuje miejsce pomiaru tęgości na śródstopiu).
Regulowana tęgość buta
Warto wiedzieć, że podobnie jak nie możemy regulować długości buta, tak samo nie jesteśmy w stanie zmienić jego szerokości. Jednak tęgość z racji tego, że dotyczy obwodu, może być wielkościa zmienną, podlegająca regulacji. Jeśli cholewka buta jest wiązana lub zapinana na rzepy mamy możliwość zmiany jej tęgości. Zależy to tak naprawdę od długości pasków lub szerokości języka, który zasłania przestrzeń na podbiciu.
Nieprecyzyjność w określaniu tęgości obuwia
Wielu sprzedawców internetowych myli pojęcia szerokości i tęgości i traktuje je zamiennie. Tymczasem dotyczą one różnych parametrów. Trzymając się trójwymiarowej perspektywy - tęgości jest najbliżej do wysokości.
Najczęściej spotykanymi w internecie błędnymi informacjami na temat tęgości butów są teksty typu: "H tęgość poszerzona" "K tęgość szeroka" "M tęgość bardzo szeroka" "Extra Wide tęgość podwyższona Ekstra szeroka". To typowy błąd świadczący o myleniu tęgości z szerokością. Jeśli więc używamy określenia szerokość na tęgość, to jakiego słowa użyjemy na szerokość buta? Droga na skróty czesto jest najdłuższa. Jeśli dotarłaś do tego miejsca to masz dość wiedzy, by być świadomym konsumentem, który nie łapie się na slogany sprzedawców.