Statystyczny kupujący zazwyczaj koncentruje się na rozmiarze obuwia. Często posługuje się samym numerem tak jakby jego stopa miała przypisany nr, a nie konkretną długość w centymetrach. Każdy Nr buta odpowiada przybliżonej długości i niestety nie jest to znormalizowane. Każdy producent ma swój odpowiednik w cm przypisany do danego nr. Rozbieżności wynikają z różnych miar, z których korzystają producenci do oznaczania gradacji w rozmiarach rozmiarów.
Bardzo często się zdarza, że nr 39 u jednego producenta ma 24.5 cm, a u innego 25.7 cm. Tak naprawdę 1.2 cm to różnica dwóch numerów. Dlatego przy zakupie obuwia, którego marki nie znamy powinniśmy się kierować długością swojej stopy, a nie orientacyjnym oznaczeniem producenta.
Co to jest miara obuwnicza?
Miara obuwnicza jest sposobem wyznaczania odległości (długości) pomiędzy kolejnymi numerami buta. W zależności od tego jaki system metryczny przyjmiemy takie będą też odległości pomiędzy rozmiarami. Na polskim rynku obuwniczym mamy do czynienia z trzema systemami miar. Najpopularniejszą jest oczywiście polska miara obuwnicza tzw. METRYCZNA (cm), określana też miarą niemiecką. Drugą co do popularności jest miara obuwnicza angielska tzw. CALOWA. Funkcjonuje także miara obuwnnicza francuska tzw. SZTYCHOWA.
W rozmiarówce metrycznej odległości pomiędzy rozmiarami wynoszą raz 5 mm, raz 10 mm.
W rozmiarówce calowej odległość narastają między sobą o 1/3 cala co odpowiada długości 8,4 mm.
W rozmiarówce sztychowej odległości między kolejnymi numerami obuwia wynoszą 6,6 mm.
Przykładową tabelę uwzględniającą przelicznik z numeracji sztychowej oraz numeracji calowej na centymetry znajdziesz tutaj.
Jak w prosty sposób zmierzyć długość stopy?
Mierzenie długości stopy jest dla wielu osób problematyczne, choć jest to bardzo proszte. Wiarygodny pomiar długości stopy można wykonać w prosty sposób. Wystarczy stanąć tyłem do ściany lub futryny drzwi. Należy następnie delikatnie dosunąć piętę do płaszyczny i stanąć swobodnie. Trzymając pionowo ołówek zaznaczamy na podłodze dokąd sięga najdłuższy palec. Następnie mierzymy odcinek od ściany do kreski i mamy gotowy pomiar długości stopy.
Wykonaj test długości stopy w domu
1.Dosuń piętę do ściany lub futryny drzwi. Przenieś ciężar ciała na mierzoną stopę.
2.Zaznacz kreską dokąd sięga najdłuższy palec.
3.Zmierzony odcinek od ściany do kreski jest długością Twojej stopy.
4.Wykonaj pomiar obu stóp ponieważ często mają różną długość.
5 podstawowych zasad dobierania odpowiedniego rozmiaru buta
1. Zmierz stopę. To długość Twojej stopy jest ważniejsza niż rozmiar obuwia.
2. Czytaj opisy produktów. Odpowiedzialni sprzedawcy nie podają uśrenionych tabeli producentów, ale sami mierzą buty, w sklepie.
3. Odszukaj tabelę z pomiarem konkretnego modelu buta.
4. Dopasuj długość stopy do rozmiaru w tabeli pomiarowej.
5. Pozostaw luz w bucie. Uwzględnij zasadę, która mówi, że stopa powinna być krótsza od długości buta około 0,5 cm (dla małych rozmiarów) i około 1,0 cm (dla dużych rozmiarów).
Ile zostawić luzu w butach?
Buty pełne do codziennego chodzenia powinny być dłuższe od stopy minimum 0,5 cm (dla kobiet) oraz ok. 1 cm (dla mężczyzn), przy założeniu, że buty nie mają zwężanych przodów. Buty z wąskim noskiem powinny mieć większy zapas wolnego miejsca, aby palce nie były ściśnięte podczas chodzenia. Od tej reguły będą liczne wyjątki. Dla dzieci, którym szybko rosną stopy luz ten powienien wynosić 1,5 cm. W wizytowych damskich czółenkach luz ten powinien wynosić około 3 mm, aby buty dobrze opinały stopę i nie zsuwały się przy chodzeniu. Luz w butach do biegania powinien wynosić ok. 1,5 cm.
Optymalny rozmiar dla buty pełne z zakrytą cholewką to taki, który pozostawia stopie wystarczająco dużo miejsca na to, aby biostopa miała możliwość wykonywania nieskrępowanych ruchów zginających bez dotykania cholewki buta.
W obuwiu odkrytym typu sandały i klapki pozostawiony zapas na wygodę może być mniejszy ok. 2 mm. Wyjątkiem w przypadku klapków i sandałów jest obuwie zdrowotne z tzw. wkładką korytkową m.in. Scholl, Birkenstock, Izzi, Brinkamnn, Berkemann. Dla butów z wkładkami korytkowymi powinniśmy zostawić zapas taki sam jak dla obuwia pełnego, zabudowanego. W butach Scholla i Birkenstcka stopa musi swobodnie spoczywać w zagłębieniu wkładki czyli w tzw. korytku. Wtedy podczas chodzenia i zginania buta palce nie będą zachodziły na podniesione ranty wkładki.