Zespół stopy cukrzycowej jest bardzo poważnym powikłaniem cukrzycy typu II.
W Polsce cukrzycę zdiagnozowano już u ponad 1 mln osób. Przypuszcza się, że ok. 10% tych osób ma problem ze stopą cukrzycową, która jest efektem wieloletniej źle leczonej cukrzycy albo brakiem wcześniejszego jej zdiagnozowania.

- Dlaczego akurat stopy? Jak rozpoznać początki stopy cukrzycowej?
Ze względu na to, że stopy są najdalej położone od serca, w specyficznych warunkach może w nich dochodzić do upośledzenia krążenia. Jest to początkowy etap, w którym obserwujemy następujące objawy: pacjent ma cały czas zmęczone stopy, odczuwa pieczenie i palenie w stopach, występuje mrowienie, ciężkość stóp jakby coś w nich zalegało,  występuje uczucie zimnych stóp, pojawiają się problemy z chodzeniem, z wkładaniem nogi do butów. Kolejne etapy to utrata czucia w stopie, potykanie się podczas chodzenia, skóra staje się coraz cieńsza, zaczyna się łuszczyć, pojawiają się pęknięcia, obserwujemy zmiany w obrębie tkanek miękkich, deformacje kości i stawów, owrzodzenia, aż do martwicy.

- Jak przebiega ten proces?
Wszystkiemu winna jest hiperglikemia (bardzo wysoki poziom glukozy we krwi) utrzymująca się przez dłuższy czas. Dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, w konsekwencji czego obserwujemy bardzo przyspieszoną miażdżycę w obrębie stopy.
Wysoki poziom glukozy powoduje zwiększenie lepkości krwi, czego efektem jest zlepianie się płytek krwi, powstają skrzepy i zatory. Powoduje to niedotlenienie tkanek.

- Jak uniknąć powikłań stopy cukrzycowej?
W pierwszej kolejności należy kontrolować poziom glukozy we krwi. Następnie przestrzegać prawidłowo dobranej diety wspartej odpowiednimi lekami. Nie możemy również zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji stóp. Warto korzystać z regularnych wizyt w gabinecie podologicznym. Jeśli chcemy nauczyć się samemu wykonywania właściwych zabiegów pielęgnacyjnych warto skorzystac z wiedzy podologa, który jest specjalistą od stóp.